Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi kategorisinde yer alan Yer Altından Notlar, Fyodor Mihailovic Dostoyevski adlı Rus yazarın çok sayıda ünlü batılı düşünürü etkilemeyi başarmış eseridir. Dostoyeski yazdığı roman ve roman serileriyle Rus edebiyatının en önemli yazarları arasında sayılmaktadır. Bu eserinde de dünyanın en iyi edebiyatçılarından birisi olduğunu ispatlayan yazar eserinde, dünyadan soyutlanmış bir karakteri aktarıyor. Kitabın bu karakteriyle ve konusuyla varoluşçu akımları etkilediğini söyleyebiliriz. İlk basımı 1864 yılında gerçekleşen eserin insanlık tarihi boyunca yeni nesillere bir hediye olarak aktarıldığını da ekleyelim.

yeraltından notlar

yeraltından notlar

Yer Altından Notlar Ne Anlatıyor?

Yer altından notlar kitabı, Dostoyevski’nin bir anlamda diğer bir yazar olan Çernişevski’nin bir eserine cevap niteliğindedir. Yine Petersburg’da geçen eserinde Çernişevski, yer üstünün neşeli ve umut dolu dünyasını aktarırken, Dostoyevski kendi eserinde buna karşılık yer altının karanlık dünyasını cevap olarak sunmuştur.

Eser her ne kadar biraz erken de sayılsa, modern dünyanın getirilerine karşın bir eleştiri niteliği taşır. Her ne kadar yazıldığı yıllarda bu eleştirinin biraz erken olduğunu söylemek mümkünse de, günümüzde klasik kitaplar kategorisinde yer alan eser bu eleştiriyle oldukça yerinde bir durumu gözler önüne serer. Yazar bu eserde ayrıca Rusya’nın batılılaşma hevesi ve çabasını da eleştirmekte, Petersburg’u temel aldığı eserinde gelecekteki dev eserlerine de hazırlık yapmaktadır.

Yazar: Fyodor Mihailovic Dostoyevski

Kitap Adı: Yer Altından Notlar

ISBN: 9789944884013

Sayfa Sayısı: 140

Yayın Yılı: Kasım 2015

 

 

 

Etiket: