Öğrenme ve araştırma arzusu insanın içinde daima var olan bir parçadır. Bu anlamda en değerli bilgileri bize araştırma kitaplarından başka bir şey veremez. Kitabın aydınlattığı fikirler her geçen gün daha da güçlenirken merak ettiğimiz toplumsal sorunların cevabına da yine kitaplardan ulaşabiliriz.

Toplumumuzun son zamanlardaki en önemli yön verici faktörlerinin başında gelen Kürt sorunu Hasan Cemal ile aydınlığa kavuşuyor. Kürt sorunu konusunda değerli birikimlere sahip olan Hasan Cemal, Kürtler isimli kitabı ile de sorunu okuyucusuna aktarmayı amaçlıyor. Kitabımızın her ayrıntısı tamamen düzen ve eşitlikten yana olmakla birlikte merak edilen her soruya da cevap verebilmektedir. Kürt sorununun ortaya çıkış sebebi, topluma etkileri ve birinci ağızdan bu sorunun kahramanları kitabımızda hayat buluyor.

Toplumun İnce Kemiği Kürtler

Toplumun İnce Kemiği Kürtler

Sorunu Yaşayarak Çözmenin Kitabı Kürtler

2000li yılların kabusu haline gelmeye başlayan Kürt sorununun temeli 1980lere dayanıyor. Ancak son zamanlarda medyanın da her bireye rahatlıkla ulaşabiliyor olması ile birlikte, sorun halkın tamamına etki etmeye başladı. Politikacılar kendi aralarında çözümler üretmeye çalışıyor olsalar da bu konudaki gerçek çözümü yalnızca halk kendi arasında bulabilir. Hasan Cemal Kürtler isimli kitabı ile sorunu yaşayanları en sadece dil ile kaleme almış ve bunu okuyucusuna aktarmayı başarmıştır.

Hasan Cemal aslında Kürt sorununun okuyarak değil, politikayla değil, acıları birinci ağızdan dinleyerek, sorunu kökünde yaşayarak çözebildiğini söylüyor. Bu nedenle kitabımız aslında diğer eserlerden farklı olarak yaşanmışlığı bünyesinde barındırıyor da diyebiliriz.

 

Etiket: ,