Buddha özellikle eşine rastlanılmamış bir büyü ile sizlere sunulur. Siddhartha kutsal kitaba göre farklı temaları size anlatır. İnsanlar 1. Dünya Savaşından çıkıp yeni bir hayat düzeni kurmaya başlamıştır. Uygarlık o dönem yıkıma geçmeye başlarken halk yeni düzenle kendilerine farklı bir hayat peşindedir. Tüm dinler o dönem savaşın etkisi ile hiçe sayılmıştır. İnsanlar canlarını kurtarma telaşındadır.

Siddhartha

Siddhartha

Siddhartha Bir Savaşın Bitişini Anlatır

Savaş acılarıyla kenti yok etmiştir. Siddhartha tarz olarak savaşa karşı gelen insanların hayatını anlatır. Yaşamın mutluluğu gereklidir. İnsanlar bir savaşa sürüklenmiş ve yaşam çok kötü şekilde onları etkilemiştir. Kayıt altında kalan insanlar ise yavaş ölümü anlar olmuştur.

Yazar kendine has anlatımıyla değişik bir konuyu okuyucuya sunar. Hermann Hesse akıcı dili ile okuyucuyu kendine bağlar. Hayat içerisinde acı ve tatlı tüm savaş terimleri olmaya başlamıştır. Savaşın yok olması ve normale gelmesi için tüm halk mücadeleye girmiştir. Yaşam ve vatan kavgası artık önlenemez sevdaları olmuştur.

Yaşam içerisinde bazı durumlarda birlik gereklidir. Hermann Hesse kendine has anlatımıyla özellikle ayrıntılarla savaşı anlatır. Savaşın kaçınılmaz olduğu anların profilini insanlara sunar. İnsanlar kaçış noktasından kurtulmak için bir özlem duyarlar ve başarı için birlik olurlar. Birlik onların tek amaçları halilen gelir. Sadelik ve modern hayat yavaş yavaş herkesi savaş sonrası etkisi altına almaya başlar. Büyük beğeni kazanan kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.

Yazar: Hermann Hesse

Kitap: Siddhartha

Sayfa: 152

İstanbul, 2002

ISBN : 9789750719394

 

Etiket: