Jan yoksul bir köylü ve ailesi için çalışmak zorunda olan bir gençtir. Somun ekmek yüzünden kürek cezası almış ve 19 sene hapse mahkûm olmuştur. Hapiste inançları azalmış ve değerleri farklı hale gelmiştir. Öfke ve kin tüm değerlerini yok etmiştir. Kasabaya geldiği sırada iyilikle aydınlanmak için kiliseye girer. Sefiller kişinin hayatını gözler önüne serer.

Sefiller Başarılı bir yapıttır

Hapisten çıkar ve hayatını gizlemeye başlar. Mücevher imalatçılığı yapmaya başlar. Kendi yüzünden başkası hapse girmiştir ve buna vicdanı elvermez kendini ele vererek tekrar hapse gider. Sefiller özellikle anlatım akıcılığı ile büyük beğeni kazanır. Yıllar geçer ve arada hapisten kaçma girişimleri olur.

Sefiller

Sefiller

Genç kız hayal dünyasındadır ve Marius’ aşık olmuştur. Marius zengindir. Yaşam şartlar ve hapis Jan’ı değiştirmiştir. Yaşam mücadelesi vererek geçirdiği dönemlerin ardından kendine yeni bir hayat kurmuş ve durumunu düzeltmiştir. Victor Hugo tarafından kaleme alınan eser bir başyapıt niteliğindedir. Kitap karakterleri ve özgünlüğü ile büyük bir ilgi toplamıştır.

Yazar Victor Hugo özellikle bir dönemi aydınlatan romanıyla kendi dünyasını da katarak bir başyapıta imza atar. Kitap özgün ve akıcı bir anlatımı vardır. Eleştirmenlerin tam not verdiği kitabı okuyucu beğenmiş ve elinden düşürememiştir. Hayatı zorlukla yaşayanların almak isteyecekleri dersler anlatılır. Başarı ve hüzün dolu hayat sonuçta mutlu sona doğru gidilen yolla birleşir. Gençlikte başına gelenler daha sonra hayatı boyunca peşini bırakmayacaktır.

Yazar: Victor Hugo

Kitap: Sefiller

ISBN: 9786054308477

Sayfa sayısı: 361

Basım yılı :

 

Etiket: ,