Eğitimin günün yaşanılan şartlarında olmaması gerekliliğini savunan Francisco Ferre nasıl olması gerektiğini sadece fikir olarak değil uygulamalı olarak da hayata geçirmiş olarak eğitimci unvanını da alan anarşist bir kimlikteydi.

Başkaldıran ve bu durumu sadece protesto ile değil yaşama katarak imgeleyen Ferre’nin bu kitabında İspanya devrimi öncesi hakkında bilgilere kaynak oluşturan bir yapıt haline getirdi. Ayrıca dünya tarihi, pedagoji ve sosyoloji alanında da metinler bulunan Özgür Eğitim kitabı özgürlükçü eğitim ile bahsi geçenin ne olduğunu kavratmaya yönelik bir çalışmadır.

özgür eğitim

özgür eğitim

Özgür Eğitim (Modern Okulun Kökenleri) Hakkında

Özgür Eğitim( Modern Okulun Kökenleri) kitabında anlatılanlar kitap başlığından öte bir yereler giden serüvendir.1908 yılında Francisco Ferre tarafından yazılan bu kitapta modern okul kavramı ve nasıl olması gerektiğine ilişkin notları barındırmaktadır. Ayrıca özgür okullun kurulmasını destekleyerek yaygın üniversite kavramlarını da hayata kazandırıyordu.

Sosyoloji alanında ve bilim de yapılan çalışmalar bu sayede git gide artıyor ve cahilliğin talih olmadığını büyük kitlelere ispat ederken arkadaşlarının memnun gözlerinde tacını alıyordu.

Bireyi yüceltmekten yana olan Ferre çocukların süregelenlere boyun eğmeyen varlıklar olarak yetiştirilmesi için milli okul kuramından ayrımın gerekliliğine inanıyor ve onların kendi savlarına inanan, düşünmeye alışkın ve alıştırılanlar olup doğru kimlikleri kazanacaklarını düşünüyordu.1901-1909 yılları arasında bu düşüncesini uygulamalı olarak gerçekleştirdiyse de İspanya hükümeti tarafından idam edilerek cezalandırıldı. Yaklaşık sekiz yıl içersinde müfredatını kendi oluşturduğu modern okullara hayat verdi.

francisco ferre

francisco ferre

Yazar: Francisco Ferre
Kitabın Adı: Özgür Okul (Modern Okul Kökenleri)
ISBN: 9786059023108
Sayfa Sayısı: 173
Yayın Yılı: 2014

 

Etiket: