Dünya klasikleri arasında yer alan Otomatik Portakal, 1960’lılların gençliğinde yaşanan değişimleri, modernleşme çabası ve şiddet üzerinde dönen gelişimlerinin anlatıyor. O yıllar, gençler için çok sancılı zamanlardı. Teksas’a dönen sokaklar, kimseye kendini güvende hissettirmiyordu.  Toplumda kendilerine bir yer edinmeye çalışan gençler, kendi kafalarında sorgulama zaman bulamadan tuhaf bir mekanizmanın parçası oluyorlardı.

Arkadaş kurbanı bir gencin özentiyle bir sokak çetesine üye olması ve sonrasında gelen tahlisiz olayların konu alındığı eser, akıcılığı ile okuyucuyu kendine bağlıyor. Çete ile birlikte suça işleyen ve sonrasında anlaşamayıp ayrılan genç, çete intikam almak isteyince polise ihbar ediliyor. Romanın kahramanı yeniden topluma kazandırılabilecek mi?

Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

 

Nedenler, sonuçlar, sosyal etkileşimler, kimsenin akıl sır erdiremediği saçma mekanizmalar… Tüm bunları içinde toplayan kitabın, okuyucuya kazandırdıkları tartışılamaz. Otomatik Portakal’ın günümüzün bilindik konularını içerdiğini düşünebilirsiniz ancak roman, bu tarz film ve kitapların ilk örneklerinden biri olma özelliğine sahip.

Otomatik Portakal ve Anthony Burgess

1917 ve 1993 yılları arasında yaşayan Anthony Burgess, yazar, şair, dil bilimci, eleştirmen, çevirmen ve besteciydi. En bilinen eseri Otomatik Portakal. Kitabın çok beğenilmiş olması nedeniyle, yapımcılar bir film yapmak istediler. Romanla aynı adı taşıyan Amerikan filmi, 1971 yılında beyaz perdeye aksetti ve Amerikan sinemasının kalkınmasında pay sahibi oldu. Kitap sitemizde yer verdiğimiz değerli klasikler bölümünden indirimli olarak satın alabilirsiniz.

 

Etiket: ,