Her zamanda diyoruz ya. Her şeyin başı sağlık. Bu sözün bir diğer versiyonu da her şeyin başı okumak. Nasıl ki sağlığımız olmadan ayakta kalamıyorsak tüm işlerimiz aksıyorsa yada en azından tüm yaşantımız alt üst oluyorsa Fikri bakımdan gelişmemizi, ayakta kalmamızı sağlayanda okumadır. Sosyal, psikoloji, siyasi, kültürel ve edebi yönden başarılar elde etmemizi sağlayan önemli etmen okumadır. Okuma akli ve fikri dünyamızı geliştirdiği gibi başarılar elde etmemizde de bize ön ayak olur.

Siz her ne kadar anlamasanız da kendi düşünce dünyanızda yeni ufuklara doğru yol alırsınız. Bu düşünce dünyanızda kelime hazneniz geliştiği için diksiyon ve etkili konuşmada daha etkin ve baskın bir birey olursunuz diğer tabirle konuştuğunuz dinlenir ve karşıdaki insanlar tarafından etkili olur. “Okuma Güncesi” isimli bu kitapta tam bu konuyu ele alıp toplumca okuma seviyemizin diğer ülkelerle olan oranını kıyaslıyor ve oldukça açıklayıcı bilgiler veriyor. Aziz Nesin bu eserinde okuma bağlamında eksik ve yanlış olan davranışlarımıza da değiniyor.

Okuma Güncesi

Okuma Güncesi

Okumak ve Öğrenmek Adına… “Okuma Güncesi”

“Okuma Güncesi” Aziz Nesin’in kendi okuduğu kitaplardaki bilgilerden, yazarın kendi tuttuğu notlardan, düşüncelerden, öznel görüşlerden meydana geliyor. Bu kaynaklar arasında en ilginci de şudur ki yazarın düşünsel dürüstlüğüdür. Kitapların yazarları kim olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan yazılanlara saygı duyar.

Hiçbir zaman, hiçbir noktada aşağılayıcı kelimeler kullanmayan yazar eserinde genel yargılar kullanarak tüm fikirlerini en açık ve cesurca dile getiriyor. Sevdiğini de beğenmediğini de nedenleriyle anlatarak eserine yansıtıyor.

 

Yazar: Aziz Nesin

Kitap: Okuma Güncesi

ISBN: 9786054883271

Sayfa Sayısı: 704

Yayın Yılı: 2014

 

 

 

 

Etiket: