1914 yılında Bursa’da doğan yazar, Sümerolog olarak ihtisas yaptı. Tarih kategorisinde yayınlanan en bilinen kitaplarında bir tanesi, Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni kitabıdır.

Kitapta Sümerlilerin bilinen büyük dinlerden önce yaşayan topluluklardan olduğundan bahsediyor. Sümerlilerin kültürlerinin, bu büyük dinlere olan etkisini konu alan, Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki kökeni kitabı, yayınlandığı tarihlerde çok ses getirdi. Muazzez İlmiye Çığ, bu kitabındaki bilgileri belgeler ışığında delillendiriyor.

kuran-incil-ve-tevrat-ın-sumerdeki-kokeni

kuran-incil-ve-tevrat-ın-sumerdeki-kokeni

Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni Kitabı Özeti

Kitabında yazar, Sümerlilere ait olan çivi yazısı ile yazılmış tabletlerdeki bilgilere kitabında yer veriyor. Sümerlilere ait olan yazılı kaynaklardaki bilgilerin, sonradan ortaya çıkan semavi dinlerdeki bilgiler ile paralel olduğuna vurgu yapıyor.

Yazar kitabında yer yer kendi yorumlarına da yer veriyor. Sunduğu belgeler ile Sümerlilerin tarihini okuyucuya sunuyor. Bunun yanı sıra, semavi dinlerdeki bilgilerin, çivi yazılarından alındığına dair vurgulara da yer veriyor.

Yazar kitabında, Sümer yazıtlarının semavi dinlere ilham kaynağı olduğunu iddia ediyor. Yazının bulunması ile birlikte, gelişen bir kültüre sahip olan Sümerliler, devlet idaresini yapamadıklarından dolayı, tarih sahnesinden silindiler. Artlarında bıraktıkları yazıtlar ile başka kültürlerinde gelişmesini sağladılar.

Gelişen kültürler zamanla, kendi alfabelerini oluşturdu. Bu tarihlerden sonra artık insanoğlu yerleşik yaşama adımını attı.

Yazar: Muazzez İlmiye Çığ

Kitap Adı: Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni

ISBN: 9789753431101

Sayfa Sayısı: 125

Yayın Yılı: 2015

 

Etiket: