Dünyaca ünlü Küçük Prens kitabı Antoine de Saint-Exupiery tarafından 1943 yılında New York’un eski bir otel odasında tamamlanmıştır. Ünlü yazar kendi yazdığı kitabında sevimli çizimlerini de yerleştirerek okuyanlara farklı bir deneyim yaşatmayı hedeflemiştir. Kitabın ilk yazıldığı halinin ise şu anki halinden daha uzun olduğu bilinmektedir.

Küçük Prens kitabının hikayesi Sahra Çölü’ne yolu düşen bir pilotun Küçük Prens ile karşılaşması üzerine şekilleniyor. Sevgi, aşk ve insanların hataları gibi konulara değinen kitap çocukların bakış açısından dünyamıza bakılmasının güzel bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Bambaşka bir gezegenden dünyamıza gelen Küçük Prens’in diğer gezegenlerde rastladığı kişiler ve onların hayat tarzları üzerine yaptığı yorumlar ise çocukların ve büyüklerin de ders alabileceği niteliklere sahip. Ünlü yazar Antoine de Saint-Exupiery kitabını yazdıktan altı yıl sonra Le Petit Prince adlı bir uçak ile keşif uçuşu yaparken, Akdeniz bölgesinde kaybolur ve kendisinden bir daha kimseler haber alamaz.

küçük prens

küçük prens

Büyüklere Masal: Küçük Prens

İlk bakışta keyifli bir masal kitabı duran Küçük Prens aslında çocuklardan ziyade yetişkin kişilere yönelik olarak yazılmış bir kitaptır. Büyüklerin yaptıkları hatalar, hayata bakış açılarındaki hatalar ve yaklaşım tarzlarına ağır bir eleştiri yapan Küçük Prens kitabı okuyan herkesin kendisinden bir parça bulabileceği bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Altın sarısı saçları ile yazar tarafından çizilen küçük prensimiz kendisini gezegenin boşluğunda sürüklenirken bulduğu andan itibaren karşılaştığı her şeyi sorgulama yoluna gidiyor.

Yazar: Antoine de Saint-Exupiery

Kitap Adı: Küçük Prens

ISBN: 9789750724435

Sayfa Sayısı: 112

Yayın Yılı: 2015

 

Etiket: