Türkler tarih boyunca birçok farklı coğrafya içerisinde yaşamışlardır. Birçok yere hâkim olmuşlar ve birçok yeri kaybetmişlerdir. Dünyanın birçok yerinde Türk izine rastlamak mümkün. Bu izleri taşıyan kollardan birisi ise Kırgız Türkleri. Farklı bir gelenek olan sınçılık anlam olarak oldukça farklı şeylere karşılık geliyor. Eski Türklerde yer alan bu gelenek aslında birçok farklı Türk boyu içerisinde de sıkça yapılan bir gelenek.

Kırgız Türklerinde Sınçılık Geleneği ve Kırgız Sınçıları ve İlki

 Kırgız Türklerinde Sınçılık Geleneği ve Kırgız Sınçıları


Kırgız Türklerinde Sınçılık Geleneği ve Kırgız Sınçıları

Yapılan araştırmalara göre Kırgız Türklerinde yer alan bu geleneğin ilk temsilcileri Tolubay Sınçı ve Sancı Sınçıdır. Bu sınçılar etrafında birçok kişi bulunmuş ve ortaya birçok farklı efsane çıkmıştır. Bu efsaneler hala günümüze kadar devam ediyor. Türk dil kurumu yayınları tarafından basılan Kırgız Türklerinde sınçılık geleneği ve Kırgız sınçıları geçmişi öğrenmek adına okunabilecek harika bir eser.

Oldukça farklı bilgilerin yer aldığı bu eser özellikle Türk dünyasını aydınlatan bir içeriğe sahip. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Türklerin farklı geleneklerinden bahsedilen Kırgız Türklerinde sınçılık geleneği ve Kırgız sınçıları sınçılık adına ne varsa bütün bilgileri açık bir şekilde sunuyor. Geçmiş tarihe hiç bilinmeyen geleneklere yeni bir safta açmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Hemen bu eseri okumalı ve sıkı bir incelemeye tabi tutmalısınız. Ancak bu sayede gerçek Türk tarihini öğrenebilirsiniz.

 

Etiket: , ,