Deniz farklı bir tutku. Kim bilir, belki denizin mıknatıs özelliği var her yanına yaklaşanı buyur ediyor. Belki de yıllar sürecek sohbete çağırması gönül zenginliğinden de gelebilir. Orası muamma, ancak Güzelbahçe’de yaşayanlar için ikinci liman olduğu kesin.

Güzelbahçe, eski gazeteci Kaya Çelikkanat için de ikinci bir liman. Ona göre bu liman yalnızca geçimini balıkçılıktan sağlayanların yeri değil, kendi söylemi ile amatör keyifçilerin pek çoğu ikinci adres yapmış burasını. Pancar motorlu ahşap teknelere atlayarak balığa çıkanların, sonra denize karşı çilingir sofrası kuranların mekânı. Bu mekânda amatör veya profesyonel yoktur, bu mekânda keyif vardır ve keyif herkese ortaktır.

İkinci Liman

İkinci Liman

İkinci Liman Kırk Yıllık Mutluluk

Kaya Baba namı ile tanınan İzmir’in eski gazetecilerinden olan Kaya Çelikanat, İkinci Liman kitabına başlamadan önce eski günlere bir yolculuk yapıyor. Kırk kilo balık tuttuğu günleri hatırlayan Kaya Çelikkanat, kitabında ise bir gün içinde on dört çeşit balığı tuttuğunu dile getirirken, eski günlerin bolluğunun olmadığında şikâyet etse de kırk yıldan fazla bir süre bu denizde macerası hiç bitmedi.

İkinci Liman kitabında kırk yıldır soğuk havalarda bile pancar motorlu teknesine atlayıp balığa çıkan bir Kaya Baba ile karşılaşıyoruz. Denizle kendini daha iyi hissettiğini dile getiren Kaya Çelinkanat’ın kırk yıllık mutluluğuna, pek çoğumuz mutluluğu ararken siz bu kitapta şahit olacaksınız.

İkinci Liman kitap yorumları, anı kitapları arasında ayrı bir deneyimin yaşayan tarihi olarak kitabı tavsiye etmektedir.

Kitap: İkinci Liman

Yazar: Kaya Çelikkanat

ISBN:

Sayfa Sayısı: 134

Yayın Yılı: 2014

 

Etiket: ,