Bir ülkenin kaderi ile oynayan bir başka ülkenin, kendi senaryosunu hayata geçirmesini konu alan Guatemala’da Hafta Tatili, tam bir gerçek yaşanmışlık eseri olarak karşımıza çıkıyor. Kitap Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekleştirilen faşist bir darbeyi aktarırken, yaşanan acıları da dile getiriyor.

Darbe İle Yıkılan hayatlar

Amerika bir darbe hazırlığındadır. Darbe hafta sonu yapılacak hazırlıkla başlayacaktır. Ama önce silah yardımı yapılması gerekecektir. Hafta tatilini nasıl yapacağının düşüncesinde olan bir Amerikalı çavuş ise bütün olanlardan habersiz kendini paraşütle silah yardımı yaparken bulacaktır.

Guatemala'da Hafta Tatili

Guatemala’da Hafta Tatili

Silah yardımının gerçekleşmesinin ardından kötü haber tüm dünyaya yayılacaktır. Kentler bombalanmış, çiftçiler öldürülmüş ve sendika liderleri kurşuna dizilmiştir. Görüntüde sırayı olayları hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi seyreden bir Amerika almıştır.

Guatemala’da Hafta Tatili, bir Amerikalı çavuşun bakışını sunarken, Miguel Angel Asturias, yaşanılmış bu tarihin acı gerçeğini tüm çıplaklığı ile ortaya seriyor. Savaşların bir kanunu olmadığını haykıran kitap, kaybedilmiş bir hayat düzeninin altını çiziyor.

Bir solukta okuyacağınız Miguel Angel Asturias kaleminden çıkan Guatemala’da Hafta Tatili, aynı konu üzerine sekiz farklı acıyı bizlerle paylaşıyor. Amacı ve nedeni sorgulayan bir kitap olması ile top 100 listesinde zirvedeki yerini koruyan Guatemala’da Hafta Tatili,  yakın geçmişimiz ile tekrar yüzleşmemize olanak sağlıyor. O coğrafyayı yeniden tanımak ya da coğrafyanın bugünkü yapısını merak edenler için farklı bir bakış oluşturan bu kitap tam bir anlam kazandırmaktadır.

Kitap Guetamala’da hafta Tatili

Yazar: Miguel Angel Asturias

ISBN: 9789754062540

Sayfa Sayısı:

Yayın Yılı:

 

Etiket: ,