Dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer bulan ve edebiyat ile ilgilenen veya ilgilenmeyen herkesin büyük bir saygı duyduğu yazar olan Maksim Gorki, dünya edebiyatının modern klasikleri arasında çok sayıda kitap ile yer alıyor. Dünyaca ünlü büyük yazar Maksim Gorki tarafından yazılan ve eski kitaplar kategorimizde yer alan Çocukluğum isimli kitap, Gorki’ nin üçlemesi arasında yer alıyor.

Çocukluğum Kitabı ile Maksim Gorki’ nin Küçüklüğünden Bir Kesit

Maksim Gorki’ nin bu muazzam üçlemesinden birisi olan bu kitap, özellikle Rus dilinde yazılmış olan en güzel otobiyografi olarak gösteriliyor. Maksim Gorki, çocukluğu döneminde henüz küçük yaşlarda iken babasını yitirmesinin ardından taşınmak zorunda kaldığı dedesinin evinde yaşadığı dönemi tüm detayları ile okuyucusuna aktarıyor.

Çocukluğum

Çocukluğum

Maksim Gorki için bu süreç miras kavgaları, tartışmalar, doğumlar, ölümler ve bizzat şahsına uygulanan tahmin edilemeyecek şiddet gibi pek çok olumsuz ve kötü durum, günlük yaşamın bir parçası halinde yaşamında yer alıyor. Maksim Gorki’ nin otobiyografi olarak kaleme aldığı üçlemesinde bu kitaba düşen payda 19. yüzyıl Rusya’sının akıp giden acımasız ve zalim yaşantısının sadece küçük bir dünyası olarak okuyucunun beğenisine sunuluyor.

Bu zorlu süreç içerisinde Maksim Gorki için en büyük destek ve en sağlam arkadaşlık, adeta halk filozofu olarak gösterilen Ninesi tarafından gelir. Sitemizin eski kitaplar kategorisinde yer alan Çocukluğum adlı kitap ile edebiyat dünyasının Maksim Gorki hayranlarının, bu muhteşem ismine yönelik merak edilen her şeye yanıt veriyor.

 

Etiket: ,