Amaçladığımız kimliği elde etmek için yapılması gerekenlerin  bir psikolog gözüyle anlatıldığı bu eser sizleri okurken rahatlatacak ve heyecanınıza yenik düştüğünüz davranışlarınızı kontrol edebilmenize yardım edecek kadar bir çok amaca hizmet ediyor. Daha çok insanların kimlikleri üzerine temellenmiş “Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler” adlı eser isminden de anlaşılacağı üzere bizi yaşatanlar yani mutluluk, huzur, sevinç, rahat ve stresin heyecanın olmadığı bir ortam… Bizi öldürenler ise stres, acı, dert, kaygı, üzüntü, takıntı gibi aklınıza gelen ve sizin mutluluk ve huzur içinde yaşamanıza engel her şey diyebiliriz.

Okuma Notları, Yaşamdan Notlar, Okuyan Gençliğe Mektuplar isimli üç bölümden oluşan bu eserinde Ahmet Cemal yılların birikiminden, tiyatrodan, edebiyattan, estetikten, özgürlükten, hoşgörüden hatta Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Oscar Wilde’ye kadar aklınıza gelen her konudan az da olsa serpiştirmeyi beceriyor.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler

Kimlik sorgulaması yaşayacağınız bir eser… “Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler”

Eserlerinde kişiler hakkındaki görüşlerini, değerlendirmelerini, akıcı ve kıvrak üslubuyla ve kusursuz Türkçesiyle ele almayı başaran Ahmet Cemal “Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler” adlı eserinde istediğimiz ve herkes tarafından da hoşgörüyle karşılanan kimliğin bize sunulmayacağını böyle bir kimliği elde etmek  için büyük uğraşlar göstermemiz gerektiğini bize anlatmaya çalışıyor.

Yazara göre böyle kimliği elde etmek de yeterli değil. Her şey amacımıza uygun kimliği elde ettikten sonra başlıyor. Kimliği elde ettikten sonra dünya karşısına bu kimlikle çıkmanın ve bu kimliğe karşı insanların saygı duymasını beklemenin  tek yolu o kimliği taşıyabileceğimizi  kendimize sormalıyız. Okurken adeta size öğütler vermeyi amaçlayan hayat hikayeleriyle dolu bu kitap kültürle harmanlanarak size hayata dair her şeyi vermeyi amaçlıyor.

 

Etiket: ,