Sultan Alparslan, Büyük Selçuklu Devleti’nin ikinci hükümdarı olan tarihe yön vermiş olan bir devlet adamı, komutandır. Bu devlet adamının tarihte adından çok fazla söz ettirmesinin en büyük nedeni ise 1071 Malazgirt Savaşı. İşte Alparslan – Zaferler Çağı isimli bu kitap da aslında farklı bir dille olsa da bu konuyu anlatmış oluyor.

Tarihte görülebilecek en farklı karşılaşmalardan bir tanesi olan Malazgirt Savaşı’nda Bizans ile karşı karşıya gelen Büyük Selçuklu imparatoru, tarihi bir başarı kazandı ve Anadolu’nun kapılarını da kesin olarak Türklere açmış oldu. Ve Haldun Terzioğlu da bu büyük başarıyı daha öncesinde olmadığı kadar etkili bir şekilde okurlarına bildirmek için bu kitabı ortaya çıkardı.

Alparslan – Zaferler Çağı

Alparslan – Zaferler Çağı

Alparslan – Zaferler Çağı ve Yeni Dünya

Geçmiş dönemlerde yazılan bütün eserlerde genel olarak hemen aynı yazım türü kullanılsa da Haldun Terzioğlu yazmış olduğu bu kitapta tamamen farklı bir şey yapmış oldu. Askerlerin savaş öncesinde ve esnasında yaşamış oldukları duygular, komutanlarına duymuş oldukları sevgi ve saygı bu kitap içerisinde yer alıyor.

Malazgirt Ovası’nda karşı karşıya gelen iki ordunun mücadelesinin arka yüzünü anlatmayı başarmış olan Alparslan – Zaferler Çağı isimli kitap, tarih kategorisinde okuyucuların beğenisine sunuluyor. Böyle olunca da okuyuculara yalnızca bu kitabı okuyarak tarihin en merak edilen savaşlarından bir tanesini olan Malazgirt Savaşı’na da tanık olmak kalıyor.

 

Etiket: ,